Zespół Szkół Publicznych w Tylawie

Poznajemy stolicę naszego regionu

W dniu 15 kwietnia bieżącego roku z cyklu „Poznajemy stolicę naszego regionu” odbyła się całodniowa wycieczka krajoznawczo – turystyczna do Rzeszowa. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej, którzy znajdowali się pod opieką pięciu opiekunów . Celem wycieczki było zachęcenie uczniów do udziału w życiu kulturalnym, artystycznym i społecznym, ukazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego oraz poznanie walorów stolicy naszego regionu. 

Założone cele zostały zrealizowane poprzez udział w różnego typu zajęciach oraz zwiedzanie atrakcyjnych miejsc Rzeszowa. Pobyt w stolicy naszego regionu rozpoczęliśmy od obejrzenia w Teatrze Maska niezwykle ujmującego spektaklu pt. „Mała Księżniczka”. Wszyscy z dużym zainteresowaniem i uwagą obejrzeli to barwne przedstawienie. Po spektaklu przyszedł upragniony czas na posiłek, lody i zakup pamiątek. Odwiedziliśmy też najpopularniejsze miejsca i zabytki miasta. Podczas spaceru po Paniadze – ulicy 3 Maja spotkaliśmy wielkanocnego zajączka. Uczniowie, którzy z nim zatańczyli otrzymali w nagrodę jajko ze śmieszną minką.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w rozgłośni Radio VIA. Uczniowie mieli okazję poznać historię radia oraz pracę prezenterów, redaktorów, realizatorów i reporterów radiowych. Chętni uczniowie mogli wcielić się w dziennikarzy radiowych, biorąc udział w programie na żywo. Wraz z siostrą zakonną odmawiali Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Inni brali udział w nagraniu wypowiedzi na temat swoich wrażeń z pobytu w Rzeszowie. W Radio VIA zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie, ciepło i życzliwie.

Pobyt w Rzeszowie zakończyliśmy zwiedzaniem Podziemnej Trasy Turystycznej. Trasa kryje w sobie liczne atrakcje i tajemnice. Można na niej spotkać relikty średniowiecznych murów, pozostałości żelaznych krat, kilkusetletnie cegły czy ukryte przejścia. Ponadto spotkać możemy ekspozycję replik zbroi rycerskich, broni białej i palnej, wystawę ceramiki użytkowej obrazującą, z jakich naczyń i przedmiotów codziennego użytku korzystali dawni mieszkańcy Rzeszowa. Na trasie znajduje się Korytarz Herbowy, w którym umieszczone zostały herby dawnych właścicieli Rzeszowa, herby ziem i województw, na terenie których położone było miasto oraz herby miasta Rzeszowa. 

Spacerując głównymi ulicami Rzeszowa po godzinie siedemnastej wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy do swoich domów. 

Na koniec serdeczne podziękowania składam pracownikom Radio Via za umożliwienie zwiedzenia rozgłośni i poświęcony nam czas oraz nauczycielom: Renacie Frej, Elżbiecie Kluk, Grzegorzowi Ledze, Robertowi Magnuszewskiemu, którzy dzielnie opiekowali się całą gromadą i czuwali nad jej bezpieczeństwem. Dziękuję!   

                                                                                                          Anna Cyzio


Licznik odwiedzin: 111077